titulní strana komiksu Zarya Of the Dawn
autorka komiksu: Kristina Kashtanova
obrázek vytvořený pomocí Midjourney
Je dílo vytvořené pomocí umělé inteligence autorským dílem? Americký Úřad pro autorská práva vydal 21.2.2023 rozhodnutí, kde obrázkům vytvořeným pomocí umělé inteligence autorskoprávní ochranu nepřiznal.
titulní strana komiksu Zarya Of the Dawn
autorka komiksu: Kristina Kashtanova
obrázek vytvořený pomocí Midjourney
Šlo o komiks Zarya Of the Dawn vytvořený Kristinou Kashtanovou za pomoci Midjourney. Úřad nejprve ochranu komiksu copyrightem udělil, ale následně ji omezil. Dozvěděl se totiž, že obrázky byly generovány umělou inteligencí. Z toho dovodil, že přestože text a komiks jako souborné dílo autorskoprávně chráněny jsou, samotné obrázky nikoli, neboť nejsou dílem člověka. Ten totiž nemá kontrolu nad tím, jaký výsledek v odpovědi na své zadání dostane.
Paní Kashtanová ale tvrdila, že všechny obrazy v díle navrhla sama a podrobně popsala, jak k nim dospěla a kolik ji to stálo úsilí. Vizuální strukturu každého z nich, pózy a úhly pohledu, stejně jako pozice jednotlivých vizuálních prvků v rámci každého obrazu vybrala vědomě. Generované obrázky různě doplňovala a měnila dalšími pokyny, dokud nedostala takový výsledek, který odpovídal její představě.
Podle ní je tento postup podobný tomu, jako když si fotograf vybírá objekt, denní dobu, úhel pohledu a způsob, jakým je možné snímek rámovat. V tomto ohledu byl podle ní tento přístup dokonce intenzivnější a kreativnější než snaha, která je věnována mnoha fotografiím.
Některé obrázky pak navíc ještě upravovala ve Photoshopu.
Úřad se však vynaloženým úsilím paní Kashtanové nenechal obměkčit. Vycházel z toho, že Midjourney neinterpretuje zadání jako konkrétní pokyny k vytvoření konkrétního výsledku. Protože Midjourney nerozumí gramatice, struktuře věty ani slovům jako lidé, převádí slova a fráze na menší části, tzv. tokeny, které lze porovnat s tréninkovými daty a následně je použít k vytvoření obrazu.
Úřad proto dospěl k závěru, že obrázky byly vytvořeny strojově, pouhým mechanickým procesem, který funguje náhodně nebo automaticky bez jakéhokoli tvůrčího vkladu nebo zásahu lidského autora. „Tradiční prvky autorství“ v obrazech podle úřadu vytvořil stroj, nikoli Kashtanová. Obrázkům samým proto ochranu neudělil.
Připustil ovšem, že pokud by se prokázal podstatný kreativní vklad autora v dalších úpravách obrázků, například ve Photoshopu, pak by takovým obrázkům ochranu udělit mohl.
Npříklad v DALL-E 2 se tvoří obrázky několika způsoby:
Podle Autorského zákona (AZ) je autorským dílem takové dílo, které je
Musíme si proto odpovědět, zda je vytvořený obrázek jedinečný a zda je výsledkem tvůrčí činnosti autora. Jako všude v autorském právu, i tady půjde zejména o míru, v jaké se na výsledku podílí AI a v jaké člověk svou kreativní činností.
Podmínka tvůrčí činnosti autora zřejmě nebude splněna při zadání jakkoli podrobného popisu toho, co má na obrázku být. Na druhou stranu pokud namalujeme stylizovaný vstupní obrázek a necháme ho AI dotvořit, pokud obrázky vytvořené AI vybíráme, měníme proporce, výřezy a kombinujeme je a dále upravujeme ve Photoshopu, tak se o autorské dílo jednat může.
Otázka jedinečnosti výsledku vyvstává přímo v procesu vytváření obrazu, protože systém vždy nabídne několik variant výsledku, přičemž všechny splňují zadané atributy. A jsou si v různé míře podobné.
Navíc pokud si pozorně přečteme smluvní podmínky, dozvíme se, že vzhledem k povaze strojového učení nemusí být ani konečný námi vybraný výstup AI jedinečný. Pokud ostatní uživatelé budou vkládat podobná zadání, mohou prostě obdržet stejné výstupy.
Pokud k obrázku dospějeme složitějším postupem, snižuje se jistě pravděpodobnost, že ke stejnému obrázku dospěje samostatně i někdo jiný.
Pokud si ale pozorně přečteme smluvní podmínky znovu, dozvíme se, že v případě, že používáme spotřebitelské služby jako DALL-E, které nejsou součástí API, Společnost OpenAI může používat Obsah (myšleno zadání i výstup) za účelem poskytování, vývoje a zlepšování Služeb. Co to asi znamená?
Může to znamenat, že pokud jsme vytvořili obraz i nějakým pekelně složitým postupem a tento necháme upravit AI, bude jak zadání, tak i výsledek použit při generování dalších obrázků. Může se proto teoreticky stát, že následně někdo jiný zadáním mnohem jednoduššího pokynu získá něco hodně podobného jako my. A samozřejmě to také znamená, že to, co se podařilo vygenerovat nám, se možná podařilo už někomu jinému před námi.
Vygenerovaný obrázek pravděpodobně sám o sobě autorským dílem nebude, i když by byl zadaný popis ultra složitý. O autorské dílo se ale jednat může, pokud se s obrázkem vygenerovaným AI bude dít ještě něco dalšího. Důležitá bude vždy míra, v níž se na výsledku podílela AI a v níž se na výsledku podílel autor svou tvůrčí činností. Zda AI nějak zpracovávala původní autorské vstupy a zda autor následně vygenerovaný obrázek nějak dále upravoval.
Bude každopádně zajímavé sledovat, jak se situace vyvine. A jak to dopadne se Zaryou Of the Dawn.